Blaževo u Samarici

3. veljače je Blaževo, odnosno blagdan svetog Blaža, kada je u mnogim je crkvama ‘grličanje’ tj. blagoslov grla po zagovoru ovoga sveca.

Zašto blagoslov grla na ovaj dan? Zato što je sveti Blaž bio liječnik i biskup, a jednom je prigodom po njegovoj molitvi ozdravilo dijete kojega je majka dovela ovome Božjem čovjeku jer mu više nitko nije mogao niti znao pomoći. Naime, djetetu je zapela riblja kost u grlu, a nju je svojom pouzdanom molitvom i znanjem čudesno izvadio sv. Blaž.

Vjerujući u tu zagovornu snagu, i danas su se u samaričkoj župnoj crkvi okupili župljani pristupajući obredu blagoslova grla koji je podijelio župnik vlč. Krunoslav Brunović.

U Samarici se na Blaževo oduvijek blagoslivljaju i jabuke koje se potom darivaju svima onima koji na taj dan nisu mogli osobno doći u crkvu na blagoslov grla.